21 Mayıs 2015

köylü şehirli olmuş köylüyü beğenmemiş

Başlıktan anlaşıldığı gibi çok kızgınım bu köylüleri küçümsenmesine. Ben köylüyüm köyde büyüdüm. 2008 de üniversiteli olduğumdan beri köyden uzaktayım. Tabi 7 yıldır uzaktayım diye köylüleri küçümsemiyorum eee bende köylüyüm..
işin aslı şu ki..
Benim büyük dayım Öğretmen. Öğretmen olduğundan dolayı hep Kayseri Merkezde. 5 kızı var dayımın. Bizi çok küçümser tepeden bakar kuzenmelerim. Geçtiğimiz hafta Dayımın 4cü kızının kına gecesi varmış. Annemlerde gitmişler. Gelin hanım gelip halalarına '' Hoş geldin'' dememiş.. Sadece annemi kastetmiyorum teyzelerim de var Dayılarım da var ki Öğretmen olan dayım hariç diğer dayılarım hep köyde.

Benim anlamadığım şey şehirde yaşayınca ne oluyor köyde yaşayınca ne oluyor? Doğal olarak köydeki evlerin kapısı hep açık olduğu için birde çocuklar dışarıda toprakla oynadıkları için evler hep tozlu olur. Eee ev tozlu diye mutfağımız pis değil haliyle. Yemek yemezler pis diye. Bardaktan su içmezler o bardaktan önce köylü içtiyse.
 Köylülere neden insan muamelesi yapılmıyor? Kan bağı olduğun akrabalar köyde yaşadığı için neden küçümseniyor hiç anlamıyorum ben. Tamam köydekiler tarlada çalıştıkları için terliyorlar ve ter kokabiliyorlar ama akşam eve geldiklerinde duş alıyorlar ayol! Marketlerde o genetiğiyle oynanmış hormonsal gıdaları yemeyip sözde '' ORGANİK'' gıda arayışın yok mu? Hah işte o gıdaları tiksindiğin köylü hala-amcaların yetiştiriyor şehirli kuzencim..
Çok doluyum bu konuda çokkk...
-3 yıldır İstanbuldayım köydeki tezek kokusunu bile özledim arkadaş!
benim güzel köyüm işte burası :) solda görünen beyaz ev teyzemin evi fotonun tam bittiği yerde bizim evimiz var çıkmamış.
en arkadaki ev <3 özledim..

fotoları köyümüzün web sitesinden aldım Ramazan abi kızma :)

16 yorum:

 1. vermicen öylesine yemek falan aç kalsınlar :D organiği zor bulurlar hheheheeh

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dayımın hatırına gönderiyolar teyzemler dayımlar annem falan.. yiyorlar mı orasını bilmem :D

   Sil
 2. töbeler olsun...
  onlarun genetiğiyle oynanmış bence anan soğan baban sarmısak sen nerden oldun a ıspanak...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. anne tarafı merkezde olduğu için anne tarafına düşkünler. baba tarafı köylü ya tepeden bakarlar :(

   Sil
 3. Sende ona tepeden bak onlar kaybediyor farkinda degiller .... Yesil yesil ne guzelmis kiz orasi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok bakamıyorum ezik hissediyorum ne yalan söylimm
   şimdi ne güzeldir orası bir bilsen

   Sil
 4. İnanır mısınız ben hiç köye gitmedim ve köy yaşantısını da çok merak ederim.. Şu an Sevgilim dese " gel şuraya köye gidelim "diye dünden razı gitme modundayım :) İnsanların küçümsenmesi benimde hiç haz etmediğim bir durumdur.. Ne oldum değil ne olacam demeli her zaman için ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sen gel ben seni benim ve eşimin köyüne götüreyim :)

   Sil
 5. Canım bu durumu küçümseyen insana hiçbir şey anlatamazsın çünkü düşünme yetisi maalesef basit düzeyde. Bende köyde büyüdüm ilkokula başlayana kadar şehirle arasında mekik dokuduk ama orada büyüdüm. Ve hiç gocunmam bunu söylemekten. İnsanlar şehirde doğmuş olsalarda herkesin kökenidir köy. Ve oradaki samimiyeti araki bulasın. Evet herkesin kapısı açıktır çünkü bilirsin ki kimseden zarar gelmez sana. Boşver sen şehirli olmak ile bir şey olduklarını sananları sıkı sıkı kapattıkları kapıları ile dört duvar arasında insan sıcaklığının samimiyetinin ne olduğunu bilmeden yaşayıp gitsinler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sende çok haklısın Evrim ablacım ben artık takılmıyorum ama anneme böyle davranılması gücüme gitti sadece.

   Sil
 6. çok haklısın tabiii. o gelin hanıma ne demeli yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öğrendiğim kadarıyla teyzelerim, yengelerim,dayılarım gönül koymuşlar :(

   Sil
 7. Muhteşemmiş! Ne güzel burada büyümek... :)

  YanıtlaSil
 8. Temiz hava , yeşil , kuş cıvıltısı lüks olmuş , özlenmez mi !!!!

  Antalyayı özledim bende kendi köyümden çok ordaki köyü ^_^

  YanıtlaSil