18 Haziran 2015

Hoşgeldin Ramazan...

İstisnasız her ramazan ayına girdiğimizde küçüklüğümdeki ramazanlar aklıma gelir ve yüzümde hafif bir gülümseme belirir.. İlk oruç tutmaya başladığım yılları hatırlarım..
1998 yılıydı.. Oruç kışa denk geliyordu o zamanlar.. Ben hastalığımı yeni atlatıyordum. Amcamın biricik kızı Büşra da yeni doğmuştu 4-5 aylık falandı. İlkokul 2 sınıfa gidiyordum. Abimle gece sahura kalkmak için birbirimizle yarışırdık.
Birgün okulda çikolata dağıttılar. Sınıfta bir ben oruçtum. Yanımdaki arkadaşıma '' ben bu çikolatayı napıcam şimdi. Sen ye istersen'' dediğimi hatırlıyorum. O da '' yesene'' demişti. '' ben orucum ama dedim'' arkadaşım Gülcan'da '' Öğretmenim Kerime oruçmuş'' dedi. Öğretmen de yanıma gelip bana kızdı :) Daha yeni iyileşiyordum ve çocuktum birde sınıfta oruç tutan tek çocuk bendim.. Öğretmenim kızınca ağladığımı hatırlıyorum. Birdaha oruç tutmamıştım o yıl. Bir sonraki yıl da cebimden çıkan leblebiyi yemiştim unutup. Annem '' aaa oruççç'' dedi bir anlık refkleksle. Bende ağladım orucum bozuldu diye. Babamda bişey olmaz git bir su iç geçer dedi :) E ben 8 yaşımdayım normal dimi :)
O zamandır bu zamandır istisnasız her yıl oruçlarımı tuttum :) Lohusalık dönemi hariç tabiki. Herkes oruç diye bende bişey yememiştim annemden terlik yemekten zor bela kaçmıştım o ayrı konu :)

Eski İftarları da özledim.. Fırından ramazan pidesi ne gezer köyde? Annemin iftar saatine yakın bazlama yapması onları tereyağlayıp sıcacık yemek gibisi yoktu. Abimle salatayı ben yapacağım kavgası..

Oruç tutmayanlar ise karşısındakinin canı da çeker düşüncesiyle açıkta yemek yemezlerdi.. Şimdi oruç tutan kısın bile azaldı..

Daldan dala atladım :) hee ne diyorduk???
Hayırlı ramazanlar :)
Rabbim tuttuğumuz oruçları kabul etdin inşallah :)

17 yorum:

 1. Kerimemmm bende ilk oruç tuttuğum zamanı hatırlıyorum da pazara gitmiştik vakit geçsin diye. Sonra annem poşetlerle bekle yeşilliğe dönüp bakayım dediğinde ben orucu unuttum koca bir mandalinayı yemiştim. :))) o zamanki suçluluğumu anlatamammmm çocukluk işte..

  Şimdide ramazan pidesinin tadı yok ama annelerimizin yaptığı her şeyin tadı aynı bence pideye hiiç gerek yok. Şart değil yani.

  insanların oruç tutup tutmamasıyla hiç ilgilenmem faakat saygı göstermediklerinde çok sinirleniyorum. Biz çocukken anne babamız oruç diye kapımızı kilitleyip su içerdik , canları çekmesin diye. O zamanki çocuk aklımız bile şimdikinin yetişkininde yok , yazık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara'da oruç tutan kısmı hiç görmedim ben Özge'm :) Ramazan ayında gelmiştim herkes yemek yiyordu nasıl canım çekti anlatamam :D: D

   son yazdıklarına katılıyorum. 2 yıl önce bi arkadaşım sen çok zayıfsın güçten düşersin tutma dedi. orucun zayıflıkla ne alakası var ki? rabbim sabrını veriyor demiştim :)

   Sil
  2. Yine öyle kuzum bir kızılaya çıksan kimsenin umrunda değil ya oruca inan gerek yok bu anlayış için ben yazın bile kızılayda yol ortasında su içemem alan var alamayan var ki yazın en büyük sınavdır susuzluk. Zavallı insan o kadar çok ki bilmiyorsunda gözünde mi görmüyor.

   Veriyor Allah gerçekten sabrını , gücü ... Yeterki bize ramazan yüzü göstersin :)

   Sil
 2. Allah kabul etsin...sadece aç kalabilmenin dışında nefsine hakim olma gücü, iyi niyet gücü ve şükür gücü nasip olsun, sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Hayırlı ramazanlar canım :D
  ilk başlayınca çok eğlenceli oluyodu ya yarım gün tut diye ısrarlar yok bütün gün tutcam ısrarı ilk okul 4-5 sınıflardayken tüm ay tuttum sanırım tamda hatırlamıyorum ne balık hafızayım demi :P :P :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sana da caniko :)
   illa da tut diyen yoktu biz çocuklar bir an önce büyümek isterdik sadece :)
   balık hafızanla bunları hatırlaman bile mucize hehe :D :D

   Sil
 4. Allah kabul etsin.
  Ben annemin evinde tuttuğum ramazanları özledim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. amin inşallah..
   Anne evinde olan her şey özlenir ki..

   Sil
 5. Canım güzel ramazanlar diliyorum,keyifle,huzurla,muhabbetle açılan iftarlar olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynı dilekleri ben de sana iletiyorum güzel kalpli öğretmen :*

   Sil
 6. Ahhahahah bende de boyle oruc anilari cok hayirli ramazanlar baby :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tahmin edebiliyorum seninki gırgır şamata olmuştur :D

   Sil
 7. Eskiden çalıştığım firmada Ramazan ayında bir arkadaşım her öğlen pizza sipariş eder, karşımızda yerdi ve gün boyu o pizzanın kokusu eşliğinde çalışırdık, Yahudi yeminli mali müşavirimiz ise geldiğinde çay bile içmezdi karşımızda, orucumuza saygısından. Kızıyorum ben böyle insanlara. İnsanların tutup tutmaması ile ilgilenmiyorum ama saygı gösterilmek zorunda.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. müslümanın müslümana saygısı mı kaldı ki? Birkaç yıl önce Mardin'de çalışırken müdürüm yanımda yer içerdi Hristiyan arkadaşım yanımda su bile içmemişti..

   Sil
 8. terlik yemek oruç bozuyo muuuuuu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok bozmuyo deepim :) ağzından burnundan girmiyo ya ahahah :D

   Sil