13 Mart 2015

okudum: Elif ŞAFAK-Ustam ve Ben

Elif Şafak'ın kitaplarını ilk zamanlar çok beğenirdim. Akıcı ve güzeldi.. Canan Tan gibi Elif Şafak ta gözümden düştü. Açıkçası bu kitap beni sarmadı elimde süründü de süründü. Bitmesi için uğraşmam tam bir işkence gibiydi. 


Romana isim veren (Cihan) 'ın Beyaz Fili Çota ustası da ( Mimar Sinan) İstanbul'un camilerinin yapılış öyküsünü ve eski İstanbul'u mu anlatıyor yoksa Mimar Sinan'ın eserlerini mi yoksa Cihan'ın hayatını mı hiç belli değil. 
Roman başlarken Cihan 10 lu yaşlarda çocuktu bitişinde 105 yaşındaydı. Çelişkili bir romandı. Okumayarak hiçbirşey kaybetmezsiniz açıkçası birdaha Elif Şafak okuyacağımı sanmıyorum.


Arka Kapak:
Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de…

Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbul… Hindistan'dan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.
Elif Şafak'ın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet…
Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar...
Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi…

Öyle bir hayal dünyası ki içindeki konular ve tartışmalar günümüze dair de çok şey söylüyor. Uzun süre hafızalardan silinmeyecek, çok konuşulacak bir roman.

"İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi."

6 yorum:

 1. hııı hiç okumayın diyosun yani :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okumayın demiyorum okumazsanız bişey kaybetmezsiniz diyorum :D

   Sil
 2. Elinde surundugunden ve sarmadigindan kitabi begenmemissin kuzum ilgialanina girmemis konusu .. Brn direk bu tarz kitaplardan kaciyorum bilirsin beni ^___^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. konusu çelişkiliyudi kafa karıştırcıydı kuzum o yüzden :) bilmem miiii

   Sil
 3. bende Elif Şafak'ın son kitaplarının çok kötü olduğunu düşünüyorum.

  YanıtlaSil